ZEYTİN YAPRAĞI

Dr_Mutaf tarafından 03 Mayıs 2013 tarihinde gönderildi

Zeytin ağacı, binli yıllar gibi uzun süreli yaşamı olan çok dayanıklı bir canlıdır. Bu uzun yaşam süresini, onu zararlı organizmalara karşı koruyan, bir polifenolik antioksidan olan oleuropein adlı bir madde üretmesine borçludur. Bu madde zeytin ağacının her tarafında vardır, fakat en çok yapraklarında bulunur.

İçeriğindeki oleuropein ve elenolik asit bileşenlerinin birer doğal bitkisel antibiyotik ve antioksidan olduğu ve antimikrobiyal ajanlar olarak görev yaptıkları bilimsel araştırmalarca kaydedilmiştir.

Zeytin yaprağı özütü doğal yolla bağışıklık güçlendiren mükemmel bir üründür. Yapısındaki antioksidan fenolik bileşikler ve flavonoidler metabolik savunma gücünü artırarak bağışıklık sisteminin devreye girmesini ve hastalığı sistemin kendi kendisine yenmesini sağlar. Elenolik asit içeriği ile de bakteri hücre duvarını parçalayarak antimikrobiyal etki sağlamaktadır.

Serbest radikaller vücudumuza, dışarıdan sigara, alkol, kirli hava, kötü ve yanlış beslenme vb ile veya kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşarak, zarar verebilirler. Zeytin yaprağı özütü fenolik yapıda bir bileşen içerdiği için fenolik hidroksil grupları ile harika bir antioksidan etki gösterir. Bu şekilde, serbest radikalleri tutarak birçok hastalığın önüne geçilebilir; aksi takdirde serbest radikaller sağlam hücrelerin, hücre zarını deforme ederek kontrolsüz çoğalmaya neden olabilir ve bu, kanserleşmeye kadar gidebilen bir süreçtir.

Antioksidanlar, serbest radikalleri tutabildiklerinden, kanser gibi dejeneratif hastalıkların önlenmesinde son derece önemli ve elzemdir.

Antioksidanlar aynı zamanda, yaşlanma etkilerini geciktirerek, hem doğal bir “antiaging” kürü oluşturur hem de hormonal dengeyi korurlar.

Bizzat canlı vücudunda yapılan çalışmalarda, zeytin yaprağı özütünün damar genişletici etki de yaptığını ve dolayısı ile tansiyonu düşürdüğünü, antiaritmik özelliği olduğunu, aynı zamanda LDL kolestrol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır.

Laboratuvar ve klinik çalışmalar sonuçlarında ise, zeytin yaprağı özütünün kalp rahatsızlıklarından, kalp yetmezliğinden ve damar tıkanıklığından korunmada etkili olduğu gözlenmiştir.

Yine canlı vücudunda yapılan çalışmalarda kan şekerinin yüksek seviyelere çıkmasını önleyebildiği gözlenmiştir.

Son zamanlarda, kişilerin de bilinçlenmesiyle alternatif tedavilere dolayısı ile bitkisel tedaviye olan ilgi artmakta ve buna paralel olarak bu konuda yapılan çalışmalar hız kazanmaktadır. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü, zeytin yaprağının 21. yüzyılda en önemli doğal antimikrobiyal ve antiviral etkiye sahip bitki ürünü olduğunu belirtmiştir.

Geçmiş zamanlarda antibiyotikle tedavi edilebilen bazı hastalıklar, artık bakteri ve virüslerin antibiyotiklere karşı direnç kazanması nedeni ile tedavi edilememektedir. Oleuropein etken maddesi ise antibiyotiğe karşı direnç kazanmış bazı mikroorganizmalarda da etkilidir.

Zeytin yaprağı özütünde ayrıca A, C, D, E, K vitaminleri de bolca bulunmaktadır.

Özet olarak, özellikle kötü beslenme ve kötü çevre şartlarının ortaya çıkarabileceği çeşitli kanser türlerinden ve ilave olarak da uzun süreli yüksek kolelsterol düzeyleri ile birlikte gelişebilecek kalp-damar hastalıklarından korunabilmek için, muntazam olarak, zeytin yaprağı özütünün kullanılması, ehemmiyetle önerilmektedir.

ÖZETLE ETKİ VE FAYDALARI

• Zeytin yaprağının tıbbi etkileri oleuropein ve diğer fenolik bileşiklerin sinerjik etkileri sonucu oluşmaktadır.

• Zeytin yaprağındaki oleuropein ve metaboliti hidroksitirozol güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalar özellikle kalp-damar rahatsızlıklarına önemli işlevi olduğunu göstermektedir. Tansiyon ve kolesterol düşürücü, ayrıca kan sulandırıcı etkinliği bilimsel olarak gösterilmiştir.

• Zeytin yaprağındaki oleuropein türevi elenolik asit, virüs, bakteri ve mantarları öldürme özelliğine sahiptir.

• Zeytin yapraklarındaki oleuropein ve hidrolizatları, antibiyotiklere karşı direnç kazanmış mikroorganizmalar üzerinde etkili bileşenlerdir.

• Laboratuvar çalışmalarında, zeytin yaprağı ekstresinin E. coli, Staphylococcus aureus ve gibi mikroorganizmalara ve Candida albicans (pamukçuk) gibi mantarlara karşı etkisinin olduğu görülmüştür. Zeytin yaprağı aynı zamanda hayvan ve in vitro çalışmalarda antiviral aktivite göstermiştir.

• 2003 yılında Mycoses’de yayınlanan bir laboratuvar çalışmasına göre zeytin yaprağı ekstraktı 24 saat içinde Candida albicans’a karşı etki göstermiştir. Candida albicans vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan yaygın bir mantardır.

• Phytomedicine 2010 Ekim sayısında yer alan araştırma sonucuna göre zeytin yaprağı ekstraktı tansiyon düşürücü bir ilaç gibi etkili olmuştur. Sekiz hafta boyunca günde 2 defa 500 mg zeytin yaprağı ekstraktı kullanılmıştır.

• Bir klinik çalışmada özel olarak hazırlanan zeytin yaprağı ekstraktının birinci kademe yüksek tansiyon hastalarında etkinliği, reçeteli bir ilaç olan Kaptopril ile karşılaştırılmıştır. 2 ay boyunca hastaların yarısına Kaptopril diğer yarısına zeytin yaprağı ekstraktı verilmiş ve süre sonunda sistolik ve diastolik kan basıncının Kaptopril verilen grup kadar etkili bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Aynı çalışmada zeytin yaprağı ekstraktının LDL kolesterolde yaklaşık %20 bir azalma sağladığı görülmüştür. Zeytin yaprağının kolesterolü azaltıcı etkisi içindeki Oleuropein’den kaynaklanmaktadır.

• Bazı araştırmalarda elde edilen bulgular zeytin yaprağı ekstraktının multipl skleroz ve sinir dejenerasyonu ile ilgili sorunlarda yararlı olabileceğini göstermektedir. Clinical Nutrition 2010 Haziran sayısında yayınlanan araştırmaya göre zeytin yaprağı ekstresi farelerde sinir hasarının derecesini azaltmıştır.

• Hayvanlar üzerinde yapılan deneysel çalışmalar zeytin yaprağı ekstraktının kan şekeri seviyesini azalttığını gösteriyor. Zeytin yaprağının aktif bileşeni olan oleuropein, diyabet ile ilişkili oksidatif stresi azaltabilir.

OLEUROPEİNİN İNSANLARDA KULLANILMASI 

Zeytin yaprağının baş etkili maddesi oleuropeindir, dozlar buna göre verilirse tedavide kullanılabilir (Oleuropein midede hidrolize olarak hidroksitirozol ve derivelerine dönüşerek aktive olur)!

ERİŞKİNLER:

1- Genel sağlık desteği için 50 mg oleuropein/gün.

2- Kalp/damar sorunları (tansiyon, kolesterol), tip II diyabet, insülin intoleransı gibi durumlarda başlangıç dozu, 100 mg oleuropein/gün. Sonuç alındıktan sonra, 75 mg oleuropein/gün olarak devam edilir.

3- Ciddi hastalık durumlarında 180 mg oleuropein/gün

ÇOCUKLAR:

2-6 yaş: Genel sağlık desteği ve hastalıklardan korumak için 12,5 mg oleuropein/gün. Hastalık durumunda 25 mg oleuropein/gün.

6-12 yaş: Genel sağlık desteği ve hastalıklardan korumak için 20 mg oleuropein/gün. Hastalık durumunda 37,5 mg/gün.

12 yaş-erişkin: Genel sağlık desteği ve hastalıklardan korumak için 37,5 mg/oleuropein/gün. Hastalık durumlarında, 100 mg/gün.

GÜNLÜK TOLAM DOZ 2, 3, 4, veya ihtiyaca göre 6 defada verilir. Dozlar arasındaki minumum aralık 2,5 saatten az olmamalıdır!

ÖNEMLİ NOTZeytin yaprağı ile bazı hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için önemli olan iki husus, YETERLİ DOZ ve YETERLİ ZAMANDIR çünkü, zeytin yaprağının etkisi, kullanılan doz ve zamana bağlıdır. Eğer ekstrakt, gereğinden az kullanırsa onarım için yeterli kan seviyelerine çıkılamaz, eğer yeterli zaman verilmezse başlattığı onarımı tamamlayamaz. Tedavi sonuçlarını hissedebilmeniz için, uygun dozlarda 21 gün gibi bir süre gerekebilir.

Danışma: 0532 051 6215

 

ZEYTİN YAPRAĞI” üzerine 2 yorum

  1. Zeytin yaprağı kuruttum bunu her sabah bir tutam demleyip içiyorum faydası olurmu insülin kullanıyorum

    1. Çok üzgünüm ama faydası olacağını sanmıyorum, bu şekilde hazırlanan çayın ekstrak yoğunluğu çok az olabilir. Siz zaten günlük şeker kontrollarınızı mutlaka yapıyorsunuzdur. Ölçümleriniz en doğru cevabı verecektir. Dr O Mutaf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + = 12

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>